Dom Turysty "Pod Wieżycą" PTTK, ul. Armii Krajowej 13, 55-050 Sobótka


Położenie
Dojazd
Pokoje
Cennik
Restauracja
Historia
Atrakcje
Kontakt
Linki
Historia

Zapraszamy na nową stronę Domu Turysty: www.podwiezyca.com.pl

     Historia turystyki w Masywie Ślęży sięga XVIII wieku, kiedy to na szczyt wchodzili turyści, aby podziwiać piękną panoramę i odwiedzić kościół tam stojący od blisko 200 lat. Pełnił on zresztą rolę swego rodzaju schroniska, dając odpocząć strudzonym wędrowcom. W 1901 roku na wieżyczce kościoła dobudowano nawet balkon służący za punkt widokowy.

     Rozwój turystyki spowodował konieczność rozbudowy bazy gastronomiczno-noclegowej w regionie. Schronisko na Ślęży już nie wystarczało, więc Towarzystwo Ślężańskie (ZGV) postanowiło wybudować kolejne, tym razem położone na Przełęczy pod Wieżycą. W 1927 roku zbudowano schronisko w formie parterowego budynku na kamiennej podmurówce. Z biegiem lat budynek rozbudowywano i obecnie ma on całkiem inny wygląd.

     ZGV nadało schronisku imię Gebharda Blüchera, od 1813 roku naczelnego dowódcy wojsk pruskich, skutecznie dowodzącego armią w walkach z wojskami Napoleona. Wśród żołnierzy nazywano go nawet "feldmarszałkiem Naprzód!". Zmarł w 1819 roku w położonych niedaleko Masywu Ślęży Krobielowicach.

     Schronisko było bardzo popularne wśród turystów i stanowiło doskonały punkt wypadowy do wycieczek na Ślężę, a trzeba dodać, że ówczesny układ szlaków turystycznych był nieco inny od obecnego. Po II wojnie światowej przejęte zostało przez Polskie Towarzystwo Turystyczne, a następnie przez Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, w którego władaniu jest do dnia dzisiejszego. W 1986 roku nadano mu imię Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego, XIX-wiecznego podróżnika i pisarza, który w swoich wędrówkach odwiedził również okolice Sobótki.